Vulture

Skip to content, or skip to search.

kudos

Oscar Nominations Announced

Courtesy of AMPAS

Best Picture
Atonement
Juno
Michael Clayton
No Country for Old Men
There Will Be Blood

Best Director
Paul Thomas Anderson, There Will Be Blood
Ethan and Joel Coen, No Country for Old Men
Tony Gilroy, Michael Clayton
Jason Reitman, Juno
Julian Schnabel, The Diving Bell and the Butterfly

Best Actor
George Clooney, Michael Clayton
Daniel Day-Lewis, There Will Be Blood
Johnny Depp, Sweeney Todd
Tommy Lee Jones, In the Valley of Elah
Viggo Mortensen, Eastern Promises

Best Actress
Cate Blanchett, Elizabeth: The Golden Age
Julie Christie, Away From Her
Marion Cotillard, La Vie en Rose
Laura Linney, The Savages
Ellen Page, Juno

Best Supporting Actor
Casey Affleck, The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
Javier Bardem, No Country for Old Men
Philip Seymour Hoffman, Charlie Wilson's War
Hal Holbrook, Into the Wild
Tom Wilkinson, Michael Clayton

Best Supporting Actress
Cate Blanchett, I'm Not There
Ruby Dee, American Gangster
Saoirse Ronan, Atonement
Amy Ryan, Gone Baby Gone
Tilda Swinton, Michael Clayton

Best Original Screenplay
Diablo Cody, Juno
Nancy Oliver, Lars and the Real Girl
Tony Gilroy, Michael Clayton
Brad Bird et al, Ratatouille
Tamara Jenkins, The Savages

Best Adapted Screenplay
Christopher Hampton, Atonement
Sarah Polley, Away From Her
Ronald Harwood, The Diving Bell and the Butterfly
Joel and Ethan Coen, No Country for Old Men
Paul Thomas Anderson, There Will Be Blood

Best Animated Feature
Persepolis
Ratatouille
Surf's Up

Best Art Direction
American Gangster
Atonement
The Golden Compass
Sweeney Todd
There Will Be Blood

Best Cinematography
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
Atonement
The Diving Bell and the Butterfly
No Country for Old Men
There Will Be Blood

Best Costume Design
Across the Universe
Atonement
Elizabeth: The Golden Age
La Vie en Rose
Sweeney Todd

Best Documentary Feature
No End in Sight
Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience
Sicko
Taxi to the Dark Side
War/Dance

Best Documentary Short
Freeheld
La Corona (The Crown)
Salim Baba
Sari's Mother

Best Editing
The Bourne Ultimatum
The Diving Bell and the Butterfly
Into the Wild
No Country for Old Men
There Will Be Blood

Best Foreign Language Film
Beaufort (Israel)
The Counterfeiters (Austria)
Katyn (Poland)
Mongol (Kazakhstan)
12 (Russia)

Best Makeup
La Vie en Rose
Norbit
Pirates of the Caribbean: At World's End

Best Score
Dario Marianelli, Atonement
Alberto Iglesias, The Kite Runner
James Newton Howard, Michael Clayton
Michael Giacchino, Ratatouille
Marco Beltrami, 3:10 to Yuma

Best Original Song
"Falling Slowly" (Once)
"Happy Working Song" (Enchanted)
"Raise It Up" (August Rush)
"So Close" (Enchanted)
"That's How You Know" (Enchanted)

Best Animated Short
I Met the Walrus
Madame Tutli-Putli
Even Pigeons Go to Heaven
My Love
Peter and the Wolf

Best Live Action Short
At Night
The Substitute
The Mozart of Pickpockets
Tanghi Argentini
The Tonto Woman

Best Sound Editing
The Bourne Ultimatum
No Country for Old Men
Ratatouille
There Will Be Blood
Transformers

Best Sound Mixing
The Bourne Ultimatum
No Country for Old Men
Ratatouille
3:10 to Yuma
Transformers

Best Visual Effects
The Golden Compass
Pirates of the Caribbean: At World's End
Transformers